Zpět na články

CO OČEKÁVAT OD FUNCE HDR V CANON 5D MARK III

Možná se někteří z vás ptají, proč konstruktéři od Canonu vložili novému FF Canon 5D Mark III do vínku funkci HDR a jak to vypadá, když ji použiju ?! Stejně jsem se ptal i já. Ne snad, že by to bylo nějak zásadní, spíše naopak. Je to jedna z posledních funkcí, kvůli které si tento stroj pořídíte. Jeho síla je jinde a tam kde je, je 100% ... a možná i víc. Zde na svých stránkách bych rád ukázal nějaké uživatelské testíky, ne žádné laboratorní či studiové podmínky, ne žádné přesné testy dle pravidel, ale jen to co uživatel jako já, laik, vidí či má možnost vidět defakto na první pohled.

Dnes jsem s rodinou vyrazil do Botanické zahrady v Praze a pořídil tam testovací - ukázkové snímky HDR, které na místě vytvořil sám pan Canon 5D Mark III. Základní nastavení bylo:

A/ pro první snímek v daném efektu - clona 10, ISO 800, ohnisková vzdálenost 47 mm

B/ pro druhý snímek v daném efektu - clona 9, ISO 800, ohnisková vzdálenost 24 mm

Vše bylo foceno z ruky se zapnutým stabilizátorem obrazu na objektivu Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM. Dle nabídky v MENU fotoaparátu byla vždy nastavena možnost úpravy dynamického rozsahu na AUTOMATICKY tj. automatické nastavení dynamického rozsahu tak, aby pokryl celý rozsah tónů snímku.

Zde je výsledek při nastavení EFEKTU:

 

1/ PŘIROZENÝ - určen pro snímky, kde je potřebné zachovat široký rozsah tónů a kde by jinak došlo ke ztrátě detailů v oblastech světel a stínů.

2/ STANDARDNÍ - detaily v oblastech světel a stínů jsou zachovány lépe než u efektu PŘIROZENÉ, kontrast je nižší a stupňování plošší, aby snímek vypadal jako malovaný obraz. Obrysy objektů mají méně jasné /tmavé/ okraje.

3/ ŽIVÉ - barvy jsou sytější než u efektu STANDARDNÍ, kontrast je nižší + ploché stupňování tvoří dohromady efekt grafického umění.

4/ VÝRAZNÉ - barvy jsou nejsytější, zvýrazňují objekty a dávají snímku vzhled olejomalby.

5/ RELIÉFNÍ - sytost barev, jas, kontrast a stupňování jsou sníženy tak, aby snímek vypadal plochý. Vypadá jako vybledlý a starý. Obrysy objektů mají jasné nebo tmavé okraje.

Všechny snímky nebyly nijak upravovány pouze zmenšeny a nakonec mírně doostřeny /amount 75%, radius 0,3 pixel, threshold 0/. Vše v programu PS CS5.

Názor na využití této funkce ať si každý udělá sám. Možná někdy a někde najde své využití, ale zatím myslím, že se bez ní běžně obejdu. Raději budu nosit stativ a filtry :o)

Jirka Presl

Komentáře

O MNĚ

AutorS fotografováním jsem začal v roce 2005/2006. Ještě předtím jsem, asi jako každý, vlastnil aparát Smena 8M, který ovšem sloužil jako rodinný dovolenkový záznamník všeho možného :o)

Můj první digitální fotoaparát byl kompakt Sony DSC-V1, který se mnou procestoval Čechy a část východní a střední Evropy.
Byla to doba "cvakání..." a "mazání..." a "cvakání...".

Od počátku roku 2010 jsem změnil značku a se zrcadlovkou Canon 40D, následně Canon 7D a nyní Canon EOS 5D Mark III se věnuji fotografii naplno. Zaměřuji se zejména na krajinu, ale pokud je možnost a příležitost, rád fotím zvířata, makro, portrét i reportáž.

Portfolio
Mé nejoblíbenější
Mé nejoblíbenější Mé nejoblíbenější
Krajina
Krajina Krajina
Fauna
Fauna Fauna
Flora
Flora Flora
Lidé
Lidé Lidé
Ostatní
Ostatní Ostatní

NejlepsiPocasicz