Zpět na články

Společné focení No. 1 - SASKO-ČESKÉ ŠVÝCARSKO

6.5. po 20. hodině jsme společně s bráchou Jardou vyrazili směr Schmilka - Hřensko. Po předešlých dnech více méně vyplněných dešťovými přeháňkami byla v předpovědi naděje na fotograficky příznivé dny s polojasnou oblohou a bez deště. Cesta a počasí v jejím průběhu tuto možnost nevylučovaly. Těsně před půlnocí jsme parkovali na "odpočívadle" těsně před značenou cestou na Schrammsteine na německé straně. Budík na 4:00 nás spolehlivě vytáhl, ale bezhvězdné nebe dávalo tušit zradu. Chtěl bych být meteorolog ... dnes bude polojasno, místy oblačno až zataženo, v nižších polohách dešťové přeháňky, nad 1000 m.n.m. možné přeháňky sněhové ... a pak si vyberte. Po krátké snídani jsme ihned vyrazili směr Schrammsteinaussicht. Cesta po ránu nic moc, komu by se taky chtělo šlapat tolik schodů, že ?! Odměnou nám však nebylo barevné svítání a rozhledy 360 st., ale mlha, mrholení, sychravo. Foťáky sice vykoukly, ale spíš jen aby se neřeklo a taky kvůli zvuku závěrky :-) Sestup a přejezd na českou stranu směr Kamenice - Dolský mlýn. Po cestě můj bystrý bratr zahlédl v poli onen legendární a nejvíce focený kaštan v ČR za obcí Růžová a šlo se na věc. Neodolali jsme, i když jsme věděli, že nemůžeme ve výsledku asi ničím oslnit.

Přesun do Vysoké Lípy už byl za lepšího počasí, a tak se i nálada postupně lepšila. Dolský mlýn a řeka Kamenice jsou trvale atakovány nájezdy turistů a i pracovní pondělí dopoledne nebylo vyjímkou. Začali jsme u Královského smrku ...

... a poté se přesunuli po proudu řeky Kamenice stranou od lidí, turistů.

Focení je ohromný lapač času a pondělí na Kamenici nebylo vyjímkou. Než jsme se stačili rozkoukat, bylo třeba se přesunout defakto do hlavní cílové stanice našeho putování, na vyhlídky Kleiner Winterberg v NP Saské Švýcarsko. Parkování těsně na výchozím bodě turistické trasy je super, ale za 1 den 4 Euro, myšleno kalendářní den, v našem případě bohužel jen 2 parkovací hodiny z pondělka, to je něco. Výstup trvající 1,5 hodiny nebyl náročný a výsledkem byly ony vytoužené výhledy a naděje na krásný západ a východ slunce. Oboje se bohužel nekonalo ... respektive konalo, ale to provedení pro fotografa trochu vázlo. :-((( První letošní širák byl na jedničku, můžeme jen doporučit. Jak jsem již předeslal, svítání se konalo tak z 1/3 - nebojte, rozednilo se, ale na nějakou vážnou prezentaci výsledků to není. Déšť nás z vyhlídek brzy vyhnal a ukončil první společné focení v Saském a Českém Švýcarsku. Poslední ukázkou končím tohle krátké povídání a těším se na event. setkání s Vámi někdy a někde při "dobrém světle".

Pozn: všechny snímky jsou samozřejmě výsledkem nového 5D Mark III. Platí vše, o čem jsem se zde již nedávno zmínil. Můj nový laický poznatek je, že ve srovnání se 7Déčkem musím při postprocessingu spíše ubírat. Sytost barev je neuvěřitelná, doostřovat téměř není třeba, kontrast a detaily ... ach ... jsou na jedničku.

Jirka Presl

Komentáře

O MNĚ

AutorS fotografováním jsem začal v roce 2005/2006. Ještě předtím jsem, asi jako každý, vlastnil aparát Smena 8M, který ovšem sloužil jako rodinný dovolenkový záznamník všeho možného :o)

Můj první digitální fotoaparát byl kompakt Sony DSC-V1, který se mnou procestoval Čechy a část východní a střední Evropy.
Byla to doba "cvakání..." a "mazání..." a "cvakání...".

Od počátku roku 2010 jsem změnil značku a se zrcadlovkou Canon 40D, následně Canon 7D a nyní Canon EOS 5D Mark III se věnuji fotografii naplno. Zaměřuji se zejména na krajinu, ale pokud je možnost a příležitost, rád fotím zvířata, makro, portrét i reportáž.

Portfolio
Mé nejoblíbenější
Mé nejoblíbenější Mé nejoblíbenější
Krajina
Krajina Krajina
Fauna
Fauna Fauna
Flora
Flora Flora
Lidé
Lidé Lidé
Ostatní
Ostatní Ostatní

NejlepsiPocasicz